niedziela, 24 czerwca 2012

Regulaminy

Dla zgłaszających się do oceny


1. Regulamin jest po to, by go przestrzegać. Za złamanie jakiegokolwiek punktu będą wyciągane odpowiednie konsekwencje.
2. Zgłaszając się do nas otrzymasz w pełni subiektywną ocenę. Osoby, które źle przyjmują krytykę powinny mieć się na baczności.
3. Oceniamy blogi ze wszystkich portali - nie tylko z Onetu.
4. Ocenialnia nastawiona jest na ocenianie blogów z powieściami, opowiadaniami, wierszami, pamiętnikami. Oceniane są także blogi spod kategorii Hobby i pasje.
5. Jeżeli Twój blog nie zalicza się do żadnej z powyższych kategorii bądź nie jest z nimi nawet powiązany, a chcesz, by go oceniono - napisz do wybranej przez siebie oceniającej z zapytaniem, czy oceni Twojego bloga.
6. Kategorycznie odmawiamy oceniania blogów z ocenami - nie mamy w zwyczaju krytykować znajomych z branży.
7. Zgłoszenia przyjmujemy jedynie w zakładce Zgłoś się! - wszelakie zgłoszenia pozostawione poza tą podstroną będą ignorowane.
8. Masz prawo do wyboru oceniającej - więcej informacji znajdziesz na podstronie O oceniających.
9. Ciężko Ci wybrać, a chciałbyś, by blog trafił do odpowiedniej osoby? Nic trudnego! Wystarczy wypełnić krótki test, znajdujący się w podstronie Wybierz oceniającego, który szybko wyłoni dla Ciebie listę osób zainteresowanych ocenianiem bloga z tematyką, którą posiadasz u siebie na stronie.
10. Jeżeli nadal jesteś niezdecydowany - nie musisz wybierać oceniającego. Twój blog trafi do wolnej kolejki. Jeżeli któraś z oceniających będzie szczególnie zainteresowana to zabierze bloga do siebie. Jednakże, jak sama nazwa wskazuje, ta kolejka znika niezwykle wolno. Nie obiecujemy, że blog znajdujący się w tym miejscu szybko doczeka się oceny.
11. Jednym z warunków otrzymania oceny od nas jest wstawienie odnośnika do naszej ocenialni na blogu, który ma zostać oceniony. Bez odnośnika nie ma oceny.
12. Blog zgłoszony do oceny nie może być zawieszony, zakończony, opuszczony bądź przeniesiony bez uprzedniego poinformowania nas o tym. Brak informacji odnośnie oceny bloga pomimo jednego z tych czynników równa się się z odmową.
13. Nie każda oceniająca chce oceniać blogi o treści erotycznej, z przekleństwami i opisami przemocy - napisz do wybranej przez siebie oceniającej i spytaj się, czy oceni bloga zawierającego te czynniki.
14. Blog musi posiadać co najmniej cztery notki bądź cztery rozdziały (w przypadku powieści). Prolog i epilog nie są liczone jako rozdziały.
15. Najnowszy wpis nie może być starszy niż 30 dni. Po tym okresie oceniająca ma prawo wystawić odmowę oceny bloga. Wyjątkiem od tej reguły jest osobiste poinformowanie oceniającej o zaistniałej sytuacji i prośbie ocenienia bloga pomimo złamania tego punktu regulaminu.
16. O ocenie bądź odmowie zostaniesz poinformowany pod najnowszą notką widniejącą na blogu. Nie uwzględniamy żadnych spamowników, by mieć pewność, że wiadomość została przeczytana przez autora.
17. Do ponownej oceny możesz zgłosić się po 30 dniach, lecz do innej oceniającej niż ta, która oceniała bloga wcześniej. Do tej samej oceniającej możesz zgłosić się po czterech miesiącach od wystawienia przez nią oceny Twojego bloga.
18. W przypadku otrzymania odmowy, punkt siedemnasty regulaminu nie dotyczy Cię.
19. Na czas oceny włącz możliwość kopiowania treści - oceniające nie mają zamiaru przepisywać wszystkich zdań, które zawierają w sobie błąd.
20. Zgłaszając się do oceny równocześnie wyrażasz zgodę na cytowanie treści swojego bloga.
21. By w ogóle doszło do oceny bloga, należy mieć na stronie archiwum, szeroką listę lub podstronę z odnośnikami do wszystkich notek, jakie zostały opublikowane na blogu. Oceniająca nie ma całego dnia, by szukać po kątach każdego wpisu.
22. Jeżeli Twój blog jest jako pierwszy w kolejce u oceniajacej - nie zmieniaj szablonu. Jeżeli to zrobisz, oceniająca może wystawić odmowę.
23. Cenimy sobie zdanie autora bloga, który oceniliśmy - napisz, co sądzisz o ocenie. Wypowiedz się - chcemy znać Twoje zdanie i wiedzieć, że nasza ciężka praca nie poszła na marne.
24. Oceniające nie oceniają po znajomości. Lepiej więc wybrać inną oceniającą, która rzetelniej oceni i wyrazi własną opinię.
25. Chcesz zmienić oceniającą? Rezygnujesz z oceny? Zmieniłeś adres? Poinformuj nas o tym pod najnowszym postem!
26. Oceniający też człowiek - ciężko powiedzieć, kiedy ocena bloga pojawi się na stronie, ale mamy na to czas mniej więcej do 21 dni.
27. Jeżeli zgłosisz się do oceniającej, która ma zablokowaną kolejkę - Twój blog automatycznie ląduje w wolnej kolejce i tam czeka na wyrok od innej osoby, która zainteresuje się stroną.
28. Oceniająca, która miała ocenić Twojego bloga, odeszła bądź została wyrzucona? Twój blog trafia do wolnej kolejki i zostaje przydzielony do innej oceniającej, która wyrazi zainteresowanie stroną.
29. Twoja oceniająca ma urlop, a Ty nie chcesz czekać tyle czasu na jej powrót i ocenienie blogów innych i dopiero Twojego? Możesz, ale nie musisz wyrazić chęć przeniesienia bloga do kolejki innej oceniającej, która wyraża zainteresowania tematyką widniejącą na Twojej stronie.
30. Oceniające decydują o wyglądzie oceny: szablonowa bądź nieszablonowa.
31. Zastrzegamy sobie prawo do zmian w regulaminie.


Dla oceniających


1. Regulamin jest po to, by go przestrzegać. Za złamanie jakiegokolwiek punktu będą wyciągane odpowiednie konsekwencje.
2. Pilnujemy numeracji ocen. Każda ma swój numer.
3. Nie numerujemy odmów ani żadnych notek niezwiązanych z oceną blogów.
4. Po ocenieniu bloga lub wystawieniu oceny - informujemy o tym autora pod najnowszym postem.
5. Przed rozpoczęciem pisania oceny sprawdzamy dokładnie, czy w którejś z zakładek widnieje odnośnik do naszej ocenialni.
6. W trakcie pisania oceny autor zmienił szablon? Odmowa.
7. By blog zakwalifikował się do oceny, musi mieć na stronie co najmniej 4 notki bądź 4 rozdziały (w przypadku powieści). Prologu i epilogu nie liczymy jako rozdziału. Pamiętaj też, by sprawdzić datę ostatniej notki/rozdziału - post starszy niż 30 dni? Piszemy odmowę.
8. Oceniamy blogi zakończone oraz zawieszone, ale tylko wtedy, gdy autor poinformuje nas o tym bądź na blogu widnieje informacja, że mimo wszystko pragnie, by oceniający z ocenialni ocenili jego bloga.
9. Piszemy odmowę, gdy autor nie podał żadnej informacji o tym, że blog został przeniesiony na inny adres lub opuszczony. Nasza ciężka praca nie powinna iść na marne.
10. Oceny powinny zawierać konstruktywną krytykę z garścią dobrych rad - wszystko dobrze argumentuj, by później nie wynikły z tego jakieś nieprzyjemne sytuacje.
11. Każdy podpunkt staraj się omówić niezwykle dokładnie i wyczerpująco - nie potrzebujemy w ekipie oceniającego, który robi wszystko na "odwal się", bo administracja wymaga dodania jakiejś nowej oceny.
12. Niezaprzeczalnie najważniejszymi ocenami są oceny powieści i opowiadań - skupiaj się więc na treści i w miarę możliwości czytaj wszystkie rozdziały, jakie znajdują się na blogu. Dzięki temu ocena będzie rzetelniejsza.
13. Na ocenialni obowiązuje kultura - nie znosimy chamstwa, a każdorazowe używanie wulgaryzmów bez uprzedniego skonsultowania się z administracją będzie surowo karane.
14. W ciągu miesiąca powinny pojawić się co najmniej cztery oceny.
15. Masz prawo do urlopu. Piszesz wtedy do administracji, a ta wolnej chwili wpisuje do odpowiedniej rubryki na ocenialni.
16. Najdłużej urlop trwać może miesiąc i przy zgłaszaniu tego należy napisać, czy kolejka ma być na ten czas blokowana, czy nie.
17. Nie może zdarzyć się sytuacja, że oceniająca wykorzystuje miesięczny urlop, po czym prosi o następny miesiąc czy krótszy termin. Jest to równoznaczne z pożegnaniem się z ocenianiem na tej ocenialni.
18. Jeżeli nie dajesz znaku życia przez miesiąc - dziękujemy grzecznie za współpracę i żegnamy się.
19. Emotikony używać możemy jedynie w komentarzach przed i po ocenie, a także w komentarzach pod notką. W trakcie pisania oceny swoje emocje wyrażać można za pomocą barwnych opisów.
20. Jeżeli w Twojej kolejce znalazł się blog o tematyce, która nie jest Ci bliska - nie pisz oceny na siłę. Zgłoś to administracji, a ona przerzuci blog do wolnej kolejki.
21. Jeżeli zauważysz jakieś błędy w kolejce bądź innym dziale na ocenialni - pisz do administracji. Błąd ten szybko zostanie naprawiony.
22. Kolejka jest uzupełniana kilka razy w tygodniu przez administrację.
23. Oceniamy według kolejności kolejki oraz kryteriów widniejących na stronie ocenialni.
24. Jeżeli chcesz ocenić jakiegoś bloga, a nie jest on jako pierwszy w kolejce, skontaktuj się z autorami blogów, które widnieją przed tymże blogiem. Skonsultuj swoją decyzję z administracją.
25. Podstawą pracy na ocenialni jest komunikacja - rozmowy pod postami są wystarczającym dowodem na to, że chcesz poznać resztę ekipy i zależy Ci na pracy na tej ocenialni.
26. Jeżeli jesteś zainteresowany jakimś blogiem z wolnej kolejki - pisz śmiało do administracji, ale pamiętaj! - kto pierwszy, ten lepszy.
27. W każdej chwili możesz zrezygnować ze stanowiska oceniającej - nie trzymamy tutaj nikogo na siłę.
28. Wpadłeś na pomysł, jak udoskonalić ocenialnię? Pisz ze wszystkimi propozycjami zmian i nowymi pomysłami do administracji - wszystko zostanie dokładnie rozpatrzone!
29. Zmieniasz adres podstrony lub chcesz zmienić pseudonim? Pisz śmiało do administracji!
30. Ocena powinna pojawiać się do 21 dni po wystawieniu ostatniej. Będzie to znak dla administracji, że nie olałeś sprawy.
31. Swoimi ocenami i wypowiedziami reprezentujesz ocenialnię - w przypadku wyzywania się, obrażania kogokolwiek i złego zachowania w stosunku do innych - zostaną z tego wyciągnięte odpowiednie konsekwencje.
32. Każdy oceniający (pełnoprawny czy stażysta) musi posiadać podstronę z krótkim opisem swojej osoby oraz informacjami dotyczącymi sposobu oceniania, ulubionych tematyk blogów i tym podobnych danych.
33. Jeżeli którykolwiek z punktów regulaminu zostanie złamany - w mniejszym lub większym stopniu - wyciągniemy z tego konsekwencje i najgorszym przypadku podziękujemy za współpracę.
34. Sam decydujesz o wyglądzie oceny: czy będzie to szablonowa, czy nieszablonowa ocena.
35. Zastrzegamy sobie prawo do zmian regulaminu.


Dla stażystów


1. Po przyjęciu do ekipy na staż, pierwszym obowiązkiem jest założenie podstrony z opisem. W podstronie należy zawrzeć takie informacje, jak: krótki opis Twojej osoby; jak oceniasz; co oceniasz, a czego nie; na co zwracasz uwagę podczas oceniania. Reszta rzeczy może się znaleźć na podstronie, lecz nie jest już obowiązkowa.
2. Stażysta ma tak naprawdę takie same prawa, co pełnoprawny oceniający, więc Dla Oceniających także Cię obowiązuje.
3. Okres próbny z reguły trwa dwa miesiące, ale może on się wydłużyć lub skrócić w zależności od Twojej pracy na ocenialni. Dokładna data końca stażu zawsze widnieje na głównej stronie bloga.
4. Pamiętaj, że, będąc stażystą, zostaniesz oceniony przez grono pełnoprawnych oceniających, a także i czytelników. Nie obruszaj się więc, tylko przyjmij rady i staraj się poprawiać z oceny na ocenę.
5. W czasie trwania stażu musisz napisać minimum cztery oceny. Jest to podkładka dla późniejszego podsumowania okresu próbnego.
6. Okres próbny kończy się notką podsumowującą Twoją pracę. W notce tej znajdziesz zdanie każdego pełnoprawnego oceniającego z głosem na TAK lub NIE. Przechodzisz na stanowisko pełnoprawnego oceniającego większością głosów.
7. Administracja w przypadku głosowania nie ma głosu decydującego. Administracja na TAK, reszta na NIE? Przykro nam, ale nie przechodzisz.
8. Podstawą do poznania i uznania przez resztę są luźne rozmowy w komentarzach pod postami. Dzięki temu poznajemy się bliżej, zacieśniamy więzi i tworzymy fantastyczną atmosferę.
9. Nie udzielasz się w rozmowach, ale zmieściłeś się w limicie czterech ocen? Posty to nie wszystko - za brak komunikacji także można oblać okres próbny.
10. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany regulaminu.
Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012